ODTÜ’den bir süper buluş daha

By Toppare on 26 Nisan 2013 in Media Highlights
0

media1Katlanıp cebe giren görüntü teknolojisinde Türk imzası. Araştırmacılar, “üstün özellikli” tek bir plastik malzemeyle binlerce tondaki rengi elde etti.

ODTÜ’lü araştırmacılar, katlanabilir özellikteki esnek görüntü cihazlarının yapımında gerekli binlerce rengi tek bir plastik malzemeyle elde eden teknoloji geliştirdi. ‘Yeşil renk’ oluşturulamadığı için yapılamayan esnek malzemeler için literatürdeki eksiklikleri 2 yıl önce tamamlayan araştırmacılar, son çalışmalarını çok daha ileriye taşıyarak ‘üstün özellikli’ tek bir plastik malzemeyle binlerce tondaki rengi elde etti. Yeni nesil polimer tabanlı malzemeler, maliyetleri düşük organik tabanlı güneş pilleri ile LED yapımında da kullanılacak.

ODTÜ Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Levent Toppare, görüntü cihazlarında kullanılmak üzere plastik özellikler taşıyan elektrokromik polimerler üzerine başkanlığını yürüttüğü ekibin uzun yıllardır çalıştığını söyledi. Bu çalışmaların en önemli sonuçlarından birini iki yıl önce aldıklarını belirten Prof. Dr. Levent Toppare, “Polimer Tabanlı Görüntü Cihazları ve Eksik Renk Yeşil” adlı çalışmalarında, yeşille şeffaf arasında dönüşebilen eksik rengi oluşturan elektrokromik malzemeyi geliştirdiklerini anımsattı.

Prof. Dr. Levent Toppare, bu çalışmalarında görüntü cihazlarının bu malzemelerle yapılarak maliyetlerinin düşürülmesi için literatürdeki eksiklikleri tamamladıklarını anımsattı. Toppare, şu bilgileri verdi: “Literatüre bakıldığında, farklı polimerlerden bir kısmı kırmızı, mavi, yeşil, multikromik, floresan veya bir kısmı da çözülebilen polimerlerdir. Ancak bütün bu özellikler, farklı farklı polimerlerle sağlanabiliyordu. Prof. Dr. Toppare, patent alan bu çalışmalarının ardından başkanlığını yürüttüğü son çalışmalarında ise araştırma görevlileri Abidin Balan ve Derya Baran’la birlikte aynı anda tüm renk geçişlerini tek başına sağlayan “benzotriazol içerikli polimerler” geliştirdiklerini açıkladı. Toppare, görüntü cihazı ekranlarının katlanabilir gibi esneme özelliklerine sahip olabilmesi için her renk için ayrı ve onlarca sayıda polimer değil, geliştirdikleri tek bir polimerin yeterli olacağını söyledi.

Güneş pili de yapılacak

Toppare, “Sayılan özelliklerin hepsini birden taşıyan tek bir malzeme maliyet düşüklüğü, kulanım alanlarının genişliği ve daha önemlisi benzersizliği yönünden paha biçilmez bir üründür” dedi. Toppare, geliştirdikleri teknolojinin yarı iletken olma özelliğinin yanı sıra floresan özellikleri nedeniyle güneş pillerinin imalatında etken maddeler olarak da kullanılabileceğini bildirdi.

Çalışmalar sürüyor

Prof. Dr. Levent Toppare, renk geçişleri arasındaki zamanı mikron seviyelerine düşürme yolundaki çalışmalarının da sürdüğünü bildirdi.

 

 

Link : http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=13620944